Pomocne artykuły
- Home
- Pomocne artykuły
- Karmienie piersią
- Karmienie piersią – pierwsze dni
Karmienie piersią – pierwsze dni
W pierwszych dniach Ty i Twoje dziecko poznajecie się nawzajem i wszystko wydaje się Wam być nowe i nieznane. Podczas gdy karmienie piersią jest naturalnym procesem, jest parę rzeczy, których oboje musicie się nauczyć – takie jak prawidłowe chwytanie brodawki przez dziecko, pozycje karmienia piersią czy też to, jak karmić w miejscach publicznych.
Kluczem do sukcesu jest cierpliwość i wytrwałość. Pamiętaj, że zapewniasz dziecku najlepszy pokarm, który ma wiele zalet zdrowotnych zarówno dla niego i dla Ciebie. Z czasem, nauczysz się odnajdywać radość więzi jaką niesie ze sobą karmienie piersią.
Będziesz zafascynowana obserwując swoje dziecko ssące Twoja pierś, i wiedząc, że proces, który jest tak naturalny dla Ciebie i Twojego malucha jest jednocześnie tak złożony (tak, masz inteligentnego malucha!).
Przede wszystkim dziecko musi prawidłowo chwycić pierś jeśli karmienie ma odbywać się bez problemów i będziesz widziała buzię dziecka otwierająca się szeroko, nim chwyci pewnie brodawkę. Może to wymagać trochę praktyki, ale jeśli masz jakieś pytania to nie bój się prosić swojego lekarza o poradę tak, abyś miała pewność, że wybrana przez Ciebie technika jest właściwa.
Ważne jest to, abyś nauczyła się rozpoznawać różne etapy karmienia obserwując zachowania swojego dziecka i rozpoznając sygnały przez nie wysyłane.
Karmienie piersią zaczyna się od krótkich szybkich ruchów ssania wykonywanych przez dziecko. To prowadzi do wydzielania oksytocyny, która jest hormonem zwalniającym wydzielanie „pokarmu” co w konsekwencji prowadzi do tego, że pokarm zaczyna wypływać.
Następnie Twoje dziecko przejdzie do aktywnego przyjmowania pokarmu, wykonując powolne, długie i rytmiczne ruchy i połykając mleko z przerwami. Język Twojego dziecka będzie wykonywać faliste ruchy, używane do zasysania mleka i które są ważne dla naturalnego rozwoju jamy ustnej i szczęki dziecka. Twoje dziecko jak mała, pracowita pszczółka i w trakcie jednego karmienia wykona od 800 do 1000 takich ruchów! Pod koniec karmienia, zauważysz, że dziecko wykonuje „ssanie trzepotające” przełykając pokarm tylko od czasu do czasu i tak naprawdę to jest chwila, gdy dostaje ono najbardziej wartościową porcję pokarmu, która jest jemu niezbędna. Dlatego nie przerywaj karmienia na tym etapie, bo jest on bardzo ważny dla wzrostu wagi.
Najbardziej efektywnym wyznacznikiem skutecznego karmienia piersią jest dobry wskaźnik przybierania na wadze, dlatego Twoje dziecko powinno być ważone raz w tygodniu do 8 tygodnia życia i raz w miesiącu do 6 miesiąca życia. Inną oznaką wskazującą, że Twoje dziecko otrzymuje wystarczającą ilość pokarmu to 6-8 ciężkich i mokrych pieluch na dobę, 2 brudne pieluchy na dzień. Bardzo przydatne jest poznanie różnych pozycji podczas karmienia piersią, co oznacza, że będziesz mogła użyć tą najbardziej odpowiednią do sytuacji w której się właśnie znajdujesz. Oto kilka wskazówek co do pozycji, spośród których możesz wybrać:
- Uchwyt kolebkowy – to klasyczna pozycja podczas karmienia piersią, wymagająca przytrzymania twojego dziecka poziomo w poprzek kolan lub też pod niewielkim kątem, wspierając jego główkę na zgięciu ramienia. Wyciągnij swoje przedramię i rękę, aby wesprzeć szyję dziecka, kręgosłup i pupę. Jest to pozycja, która sprawdza się doskonale w przypadku donoszonych niemowląt a najlepiej w przypadku niemowląt w wieku ok. 1 miesiąca, kiedy niemowlę ma silną szyję i łatwo nakierować je na brodawkę.
- Uchwyt poprzeczny lub uchwyt poprzeczny kolebkowy – różnica pomiędzy tą pozycją a uchwytem kolebkowym jest taka, że nie wspierasz głowy swojego dziecka na zgięciu ramienia, które wspiera również jego plecy i pupę ale używasz do tego drugiej ręki. Na przykład, jeśli karmisz swoją lewą piersią użyj prawej ręki do przytrzymania dziecka. Pozycja ta sprawdza się bardzo dobrze w przypadku małych dzieci, które mają problemy z uchwyceniem piersi
- Pozycja leżąca na boku lub pozycja półleżącą – w tej pozycji karmisz leżąc na boku na łóżku. Do pomocy można użyć poduszek tak, aby wesprzeć głowę i ramiona a czasem pomiędzy Twoimi zgiętymi kolanami. Przyciągnij blisko swoje dziecko i uchwyć jego głowę. Powinnaś utrzymywać swoje plecy i biodra w prostej linii, tak aby dziecko nie miało problemów z dostaniem się do piersi. Ta pozycja sprawdza się doskonale, jeśli odzyskujesz siły po cesarskim cięciu albo jeśli karmisz w łóżku w nocy lub w ciągu dnia.
- Uchwyt „rugby” – w tej pozycji trzymasz swoje dziecko pod pachą, jak zawodnik piłkę. Dziecko powinno znajdować się pod ramieniem, skierowane swoimi ustami w Twoją stronę a jego stopy powinny wskazywać Twoje plecy. Wesprzyj ramiona, szyję i główkę swojego dziecka i pokieruj je na brodawkę, na początek podbródek. Pozycja ta sprawdza się doskonale jeśli miałaś cesarskie cięcie i może być łatwiejsza, jeśli masz duże piersi, płaskie brodawki sutkowe lub też jeśli karmisz bliźnięta (w takim wypadku pozycja ta nazywana jest uchwytem bliźniaczym i możesz wykorzystać poduszki w chwili, gdy przytrzymujesz dzieci delikatnie swoimi rękoma za ich plecy).
- Uchwyt koala: rozłóż nóżki swojego dziecka w poprzek jednej z z Twoich nóg i wesprzyj je w trakcie karmienia piersią.
- Pozycja karmienia piersią „ na luzie” – znajdujesz się w pozycji półleżącej a Twoje dziecko leży na brzuszku w poprzek Twojego w trakcie, gdy jest karmione piersią.
Czasami dziecko musi być karmione piersią, gdy znajdujecie się poza domem. W przypadku mam, które czują się trochę skrępowane istnieje wiele akcesoriów, które sprawią, że poczują się bardziej komfortowo. Istnieje również bardzo wiele miejsc przyjaznych dla karmienia piersią, które mogą pomóc poczuć się Tobie luźno – aby je znaleźć, możesz użyć aplikacji w swoim telefonie albo wyszukiwarki Google.
Ciesz się doświadczeniami płynącymi z karmienia piersią!